Rezerwuj


Lille meets Wrocław: muzyka, teatr, wystawy

15.11.2016

„Lille meets Wrocław” – wystawy, instalacje, muzyka eksperymentalna, teatr, performance, film, dyskusje czyli 40 zaproszonych artystów związanych z polskimi i francuskimi instytucjami, projekty solowe oraz powstałe specjalnie na to wydarzenie kooperacje.

Ten oryginalny projekt rozpocznie się 17 listopada i potrwa przez trzy kolejne dni.

P R O G R A M

Festiwal to inicjatywa fundacji Avant Art, która zaprosiła do współpracy takie francuskie organizacje jak; artconnexion, L’malterie, L’Entorse, Rencontres Audiovisuelles, Theatre du Norde i Muzzix. Miejsca te mają wspólny mianownik jakim jest miasto Lille -Europejska Stolicą Kultury 2004, któremu udało się utrzymać rytm i tempo artystycznego rozwoju w kolejnych latach. Instytucje te cechuje również otwartość na eksperymenty w sztuce, wspieranie artystów, szeroko rozwinięty program edukacyjny i audience development oraz budowanie platformy współpracy. Te obszary działalność są bardzo bliskie fundacji Avant Art. „Lille meets Wrocław” wyróżnia interdyscyplinarny charakter oraz akcent położony na prezentowanie sztuki współczesnej

Podczas festiwalu otwartych zostanie aż 5 wystaw. Wernisaż prac Leonie Young,które powstały w ramach programu rezydencyjnego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH.   Zobaczymy też wystawy twórców związanych z artconnexion: Cécile Wesołowski,  Juliena Boucqa, Janusza Stegi oraz kolektywu Qubo Gas. Wszyscy ci artyści eksperymentują zarówno z formą jak i medium przekazu, łączą tradycję z nową technologią.

Kama Sokolnicka  i Krystian Truth Czaplicki, wraz z Philémon Vanorlé- grupa przewrotnych artystów przygotowała wystawę zatytułowaną „Czasem…” – efekt wymiany rezydencyjnej organizowanej od 2012 roku przez BWA Wrocław oraz Stowarzyszenia la malterie z Lille. Thomas Zaderatzky, Monsieur Nuage, Emiko, Adrian Jackowski, William York artyści z Lillee, Wroclawia i Leeds zaprezentują swoje projekty video mappingu na obiektach przygotowanych przez studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pieknych.

Koncerty podczas „Lille meets Wrocław” to wyniki rezydencji artystycznej muzyków z Kolonii, Lille i Wrocławia. Usłyszymy eksperymentalno- improwizujący tercet na pianino, gitarę i perkusję: Zoubek / Cruz / Witkowski. Zagrają też artyści, reprezentujący scenę muzyczną Lille: TOC[Ternoy / Cruz / Orins] – ich twórczość określana bywa jako noise, postrock, psychodelia, experimental „poszukują, tną, równają i odkręcają”. Grupa ToysR’Noise, której korzenie to ambient / industrial / electro, to projekt, którego soniczną bazę stanowią instrumenty własnej konstrukcji. Vitas Guerulaitis zespół łączący estetykę dadapunk i psychodelicznego krautrocka – z elementami no wave i big beat. Meki and Kolen –reprezentanci ciemnego, przemysłowego odłamu francuskiej sceny techno. Będzie można usłyszeć również CNCTD, multiinstrumentalistę, fana syntezatorów i automatów perkusyjnych, DJ i producent, który w swoich setach łączy chłodne, ambientalne podkłady z przemysłowym beatem.

Festiwal to, także pokazy filmów krótkometrażowych oraz najnowszego filmu w reżyserii  Bruno Dumonta – „Martwe Wody”, obrazu pełnego absurdu, ale precyzyjnego i wysublimowanego z Juliette Binoche w jednej z ról.

W programie nie zabraknie  również teatru i performance. „Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię to spektakl Théâtre du Nord , monodram napisany przez jednego z czołowych twórców francuskiej współczesnej sceny dramatycznej Remigo de Vosa.

Performacne Domicile umożliwi wirtualną prezentacje miejsc i artystów z Lille i Leeds oraz podejmie temat domu i przekraczania granic.

Dla najmłodszych widzów przygotowaliśmy warsztaty: Collage & Badge Party.

„Lille meets Wrocław” to wydarzenie dzięki, któremu będzie można prześledzić najnowsze tendencją w sztuce, ale też wymienić doświadczenia w dziedzinie rozwoju, zarządzania kulturą i partycypacji , stąd też konferencja „Sztuka Publiczna” i prezentacja programu „Młodzi Patroni”. Jak podkreśla dyrektor festiwalu Kostas Georgakopulos: „Mam pewność, że wyróżnia nas jakość artystów i prezentowanych projektów dzięki współpracy Avant Art  z czołowymi instytucjami kultury z Lille”.

więcej informacji 

 

Opublikowane przez: Michał Boruta